21 Styczeń imieniny obchodzi: Agnieszka, Inez, Jarosław      
 

VII Seminarium Technologiczne SITMN

W dniu 5 listopada 2009r. odbyło się w Leśnej Dolinie VII Seminarium SITMN, pt. "Emisja CO2 - natura, prawo, biznes?". Poniżej wywiad z Prezesem Stowarzyszenia Zbigniewem Gostyńskim. Wywiad został opublikowany w numerze 5 Gazety Pracowników KGHM Polska Miedź S.A. "Miedziak", z 25 listopada 2009r.


- W 7. seminarium technologicznym uczestniczyło 60 osób. Nad czym Państwo radziliście tym razem?
- Nad emisją gazów cieplarnianych, bo najwyższa pora na to. Określono już przepisy dotyczące handlu emisjami - zarówno europejskie, jak i krajowe. Teraz trzeba sprawdzić, jak jesteśmy przygotowani do ich realizacji i zadbać o to, by nie stracić. Niebawem będziemy podejmować decyzje jak zarządzać handlem emisjami i musimy wiedzieć, w jaki sposób wiązać to z kosztami.

- Co generuje koszty w KGHM?
- Mamy sporo urządzeń i agregatów hutniczych, które w wyniku spalania ługu, gazu, koksu, węgla w koncentracie powodują dużą emisję dwutlenku węgla. To będzie kosztować - o tyle mniej, o ile dobrze się do tematu przygotujemy.

- Hasło listopadowego spotkania brzmiało "Emisja CO2 - natura, prawo, biznes?". Poruszaliście aż trzy problemy.
- Musimy znaleźć rozwiązania na tyle elastyczne, by zawierały jednocześnie miłość do natury, szacunek do prawa i były w zgodzie z zasadami biznesu.

- Da się je ze sobą pogodzić?
- Po prostu trzeba. Jesteśmy na dobrej drodze, oceniam, że całkiem nieźle wypadamy w porównaniu z innymi. Sam byłem w różnych odległych miejscach, np. w Chile, Australii i przekonałem się, że jesteśmy pod względem dbałości o środowisko jedną z lepszych hut na świecie.

Galeria zdjęć
 
 

© Marzena Cieślak-Miasojed