21 Styczeń imieniny obchodzi: Agnieszka, Inez, Jarosław      
 

Zwiedzanie kopalni ZG Lubin

18 marca 2008 roku odbyła się wizyta członków Koła SITMN przy Hucie Miedzi Głogów w Zakładach Górniczych "Lubin" - szyb "Bolesław".

Wizyta była odpowiedzią na zaproszenie członków Koła SITG przy Oddziale Zakłady Górnicze "Lubin", miała na celu przedstawienie środowiska i charakteru pracy górniczej oraz zacieśnienie współpracy pomiędzy stowarzyszeniami. Uczestnikami spotkania byli przedstawiciele kadry kierowniczej huty oraz aktywni członkowie naszego koła.

Po przeszkoleniu w zakresie bezpieczeństwa pracy pod ziemią, przetransportowano grupę "Kacprem" na Oddział G-9, gdzie zapoznano się z pracą górniczą w wyrobiskach podziemnych. Przedstawiono cały proces wydobycia rud miedzi, od przodka po stanowiska odstawcze rudy. Pokazano m.in. zabudowę przodka (pracę operatora maszyny kotwiącej) i wiercenie otworów strzelniczych. Atrakcję stanowiła ściana przodka przygotowana do odstrzału z załadowanymi materiałami wybuchowymi połączonymi pajęczyną drutów strzałowych. Po wyjeździe na powierzchnię zapoznano się z mapami wyrobisk i ogólną problematyką oddziału.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Ziemi Lubińskiej, gdzie przedstawiono eksponaty ukazujące historię polskiego górnictwa miedzi. Na zakończenie każdy z uczestników mógł samodzielnie wybić pamiątkową monetę.

Składamy serdeczne podziękowania za zaproszenie i gościnę Prezesowi Koła SITG Pawłowi Markowskiemu oraz Szefowi Rejonu Wschodniego O/ZGL Waldemarowi Wachlarzowi i jego załodze.

Galeria zdjęć
 
 

© Marzena Cieślak-Miasojed